Refraktometre Nedir? Ne İşe Yarar?

refraktometre kullanımı

Refraktometre Nedir? Ne işe yarar?

Refraktometre’nin ne olduğunu anlayabilmek için öncelikle basit bir Fizik kuralını hatırlamamız gerekiyor. Bildiğiniz gibi ışık bir ortamdan diğerine geçerken yön değişikliği yapar. Bu değişiklik sırasında hızında bir değişimde gerçekleşir. Daha akademik dille söylemek gerekirse , “Işığın farklı ortamlara geçerken yön değiştirmesi olayına kırılma, ışığın boşluktaki hızının madde içerisindeki hızına olan oranına ise kırılma indisi denir. Her ortamın kırılma indisi farklıdır. Bu iki cümle refraktometrelerin çalışma prensibidir.

İngilizce Refract (Kırılma) kelimesinden türetilen Refractometer kelimesi dilimize Refraktometre olarak geçmiştir. Refraktometre kelimesinin Türkçe olarak tam karşılığına kırılım ölçer diyebiliriz.

Refraktometre ile ölçüm yapmak, yağ, meyve suyu gibi gıda ürünlerini analiz etmekte, şeker ürünleri sanayisinde , eczacılık alanında, kimya sanayinde oldukça önemlidir. Katı veya sıvı maddelerde, katı madde miktarı ölçümü, refraktif index ölçümü, şeker miktarı ölçümü,su miktarı ölçümü, kırılma indisi ve brix aralıklarının ölçümü amacıyla çeşitli refraktometreler vardır.

Piyasada gıda, kimya, ilaç vb. alanlarda yoğun olarak ve sıkça kullanılmaktadırlar. Gıda endüstrisi alanında bal , reçel , şarap, meşrubat, yemeklik yağlar , meyve suları gibi birçok üretim alanında kullanılmaktadır. Örneğin, yemeklik yağlar ile çözünebilir yağların kırılma indisleri ölçümlenerek, saflık dereceleri ve acılık dereceleri tespit edilmekte ve işlem yapılmaktadır.( Bir sıvı yağın acılaşma derecesi yükseldikçe kırılma indisi de yükselir).

Refraktometreler kullanılacakları alanlara göre görsel ve boyutsal farklılıklar göstermektedirler.

Refraktometre çeşitlerini ise şu şekilde sayabiliriz.

  • Abbe Tipi Refraktometreler (Manuel ve Dijital çeşitleri bulunmaktadır)
  • El Tipi Refraktometreler (Dürbünlü ve Dijital çeşitleri bulunmaktadır)
  • Sıcaklık Ayarlamalı Dijital Refraktometreler

Abbe Refraktometresi

Abbe refraktometreleri aşağıdaki kısımlardan oluşur:

  • Prizma haznesi
  • Termometre haznesi
  • Su giriş ve çıkış kısımları
  • Oküler (Ölçüm Skalası)
  • Vidalar (makro ve mikro vidalar)

El Refraktometreleri

El Tipi Refraktometreler pratik, kolay ve hızlı ölçüm olanağı sağlayan refraktometrelerdir. Bu cihazlar pratik , küçük hacimli ve hafif olmaları nedeniyle süt, salça, reçel, bal, meyve suyu gibi çeşitli gıda endüstrilerinde rahatlıkla sıkça kullanılan, sıvı solüsyonlarının % kuru madde miktarlarını, kırılma indislerini, ile Brix aralıklarını ölçen cihazdır.

El refraktometresinin parçaları şunlardır:

Dijital Refraktometreler

El Tipi cihazlar gibi dijital cihazlarda basit ve kolay ölçüm yöntemiyle kullanım kolaylığı sağlayan, güvenilir ve yüksek hassasiyetli ölçümler için dizayn edilmiş Refraktometre çeşitleridir. Bu cihazlarda ölçüm sonuçlarının daha kolay görüntülenmesini  sağlayan dijital gösterge ekranı bulunmaktadır.

Dijital Refraktometre modellerini buradan inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir